


| Parameter | Value |
|---|---|
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Box |
| Tolerance | 20 % |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Capacitance | 560 µF |
| Voltage Rating | 6.3 V |
| Life (Hours) | 2000 Hours |
| Diameter | 6.3 mm |
| Lead Pitch | 2.5 mm |
| Height - Seated (Max) | 9 mm |
| Ripple Current @ High Frequency | 4.7 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 8 mΩ |
Stock: 6
Distributors
pcbx
Unit Price$0.06653
Ext.Price$0.06653
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.06653 | $0.06653 |
| 10 | $0.06581 | $0.65810 |
| 50 | $0.06509 | $3.25450 |
| 100 | $0.06450 | $6.45000 |
| 500 | $0.06392 | $31.96000 |
